Grčevi se javljaju uglavnom kod dojenčadi pa se zovu «dojenački grčevi». Grčevi se obično javljaju navečer. Plač može biti popraćen napinjanjem trbušnih mišića, skupljanjem nožica, podizanjem glave, crvenjenjem lica i puštanjem vjetrova.
Dojenački grčevi čest su poremećaj koji se može javiti u ranim fazama djetetova života (i obično se javlja u dobi od nekoliko tjedana, a može trajati do 5 mjeseci). Javljaju se u 10-30% djece, a u 80% njih, prvi simptomi javljaju se već u drugom tjednu života.
Dojenački se grčevi manifestiraju kao razdražljivost, napadaji nemira i produljeno, glasno plakanje, kao i jasni simptomi koji upućuju na nelagodu u želucu (dijete povlači nožice prema trbuhu, koji je tvrd). Mnogi znanstvenici još istražuju uzroke ovoga problema. Nastanku grčeva pridonose: alergija na bjelančevine iz kravljeg mlijeka, nepodnošenje laktoze i ... stres između djeteta i njegovih roditelja.
Grčevi su privremena tegoba, koja se s vremenom povlači prirodnim putem. Ako se jave, roditelji mogu pokušati ublažiti djetetove simptome. Prvenstveno, moraju ostati smireni. Dijete koje plače potrebno je držati u naručju, zagrliti ili nositi. Masaža ili topli oblozi mogu smanjiti napetost u trbuhu i pridonijeti njegovom funkcioniranju. Dostupni su čajevi za opuštanje koji sadržavaju komorač ili kamilicu. Djetetu možete dati i oralne kapi koje sadržavaju simetikon, primjerice Espumisan® oralne kapi.